Lounais-Suomen Säästöpankkisäätiö perustettiin: Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta lahjoittaa miljoona euroa säätiön pääomaksi

130-vuotias Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta perustaa Lounais-Suomeen uuden yleishyödyllisen säätiön ja lahjoittaa sen pääomaksi miljoona euroa. Säätiön ensimmäinen avustushaku avautuu keväällä 2027.

Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta juhlistaa 130-vuotista taivaltaan perustamalla Lounais-Suomeen uuden yleishyödyllisen säätiön. Pankin isännät perustivat Lounais-Suomen Säästöpankkisäätiön 29. lokakuuta 2026, ja pankki lahjoittaa sen pääomaksi miljoona euroa. Ensimmäinen avustushaku avautuu keväällä 2027.

Uuden säätiön tehtävänä on tukea toimintaa ja hankkeita, jotka edistävät erityisesti Lounais-Suomessa säästäväisyyttä ja talousosaamista, koulutusta ja tutkimusta, tiedettä ja kulttuuria, hyvinvointia, alueellista elinvoimaa sekä kestävää kehitystä. Säätiön tarkoitukseen kuuluu myös säästöpankkiaatteen ja säästöpankkiperinteen edistäminen.

Säätiö on Säästöpankki Kalanti-Pyhärannasta erillinen ja itsenäinen. Sen toimintaa ja avustuspäätöksiä ohjaavat säätiön oma hallitus, säännöt ja tarkoitus.

Hyvää takaisin paikalliselle yhteisölle

Säästöpankki Kalanti-Pyhärannalla ei ole varsinaisia omistajia. Pankin toiminta käynnistyi aikanaan Kalannissa ja Pyhärannassa kuntien lahjoittaman alkupääoman turvin. Uuden säätiön perustamisen mahdollistava lahjoitus jatkaa tätä perinnettä jakamalla pankkitoiminnan menestyksen myötä syntynyttä hyvää takaisin paikalliseen yhteisöön.

”Meille säästöpankin isännille on tärkeää, että pankki tukee alueen ihmisiä ja yhteisöjä. Uusi säätiö on perustettu nimenomaisesti tätä tarkoitusta varten. Säätiön kautta rakennamme pysyvän ja pitkäjänteisen tavan avustaa alueen toimintaa ja hankkeita”, sanoo Säästöpankki Kalanti-Pyhärannan isäntien puheenjohtaja Nestori Mäkelä.

Säästöpankin brändikuva.

Nestori Mäkelä ja Ainokaisa Saarinen iloitsevat uuden säätiön perustamisesta. (kuvaaja Ossi Öhman)

Miljoonan euron pääoma luo vahvan lähtökohdan

Lounais-Suomen Säästöpankkisäätiön hallituksen puheenjohtajaksi on valittu turkulainen Ainokaisa Saarinen. Hän työskentelee strategian, liiketoiminnan kehittämisen ja johtamisen parissa, ja hänellä on kokemusta organisaatioiden uudistamisesta, vastuullisesta päätöksenteosta sekä hallitus- ja neuvonantotehtävistä.

”Miljoonan euron pääoma antaa säätiölle vahvan lähtökohdan. Haluamme suunnata myöntämämme tuen paikallisiin hankkeisiin, joiden vaikutukset ulottuvat parhaimmillaan vuosien päähän”, Ainokaisa Saarinen sanoo.

Ensimmäinen avustushaku keväällä 2027

Lounais-Suomen Säästöpankkisäätiön toiminta käynnistyy vuonna 2027, ja ensimmäinen avustushaku järjestetään keväällä. Haun tarkemmasta aikataulusta, painopisteistä ja hakuehdoista kerrotaan myöhemmin säätiön verkkosivuilla.

Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta toimii Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Pankilla on konttorit Uudessakaupungissa, Laitilassa, Raumalla ja Turussa. Säätiön perustaminen julkistetaan pankin 130-vuotisjuhlavuonna 3. marraskuuta 2026 pankin alkuperäistä perustamispäivää kunnioittaen.

Kirjoitettu
Tyyppi
Uutinen
Julkaisija

Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta

Tutustu säätiöön

Ajankohtaista