Matti Nieminen on aloittanut asiakkuusjohtajana yrityspankissa Säästöpankki Optiassa

Matti Nieminen - Säästöpankki Optia.

Matilla on pitkä kokemus finanssialasta eri pankeista. Hänen työtehtävänsä ovat vaihdelleet konttoriryhmän juristista yksikön vetäjän tehtäviin. Ennen Säästöpankki Optiaan siirtymistä hän toimi rahoituskonsulttina muutaman vuoden sekä viime vuodet yritysjärjestelyiden parissa. Koulutukseltaan Matti on juristi sekä häneltä löytyy myös MBA-tutkinto.

”Valitsin Säästöpankin työpaikakseni, koska arvostan paikallisuutta ja hyvää palvelua pankkitoiminnassa, palvelukanavasta riippumatta. Minut on otettu hyvin positiivisesti vastaan. Kuopiossa on letkeä sekä tuloshakuinen savolainen ilmapiiri. Minulla on aiempaa pankkitaustaa, joten perehtyminen on sinällään varsin helppoa. Tärkeintä näin alussa on oppia tuntemaan kollegat sekä pankin järjestelmät, jotta löydän tarvittavan tiedon nopeasti.”

Säästäväisyyttä Matti pitää perustavanlaatuisena hyveenä, jonka mukaan hänet on kasvatettu ja jonka arvoja hän on siirtänyt myös omille lapsilleen. Hänen mielestään säästäväisyys merkitsee tulevaisuuden ennakointia ja varautumista, sillä elämäntilanteet ja talouden suhdanteet muuttuvat ajan myötä. Kun ihmisellä on taloudellisia puskureita eli säästöjä, vaikeistakin tilanteista selviää helpommin.

Matin perheeseen kuuluvat kaksi täysi-ikäistä lasta sekä avopuoliso. Vapaa-ajallaan hän harrastaa liikuntaa, kuten pyöräilyä ja hiihtoa, viettää aikaa kesämökillään Kangaslammilla sekä kalastaa ja metsästää.

Ota yhteyttä Mattiin ja varaa aika

Kirjoitettu
Tyyppi
Uutinen
Julkaisija

Säästöpankki Optia

Ajankohtaista