Kapitalförvaltningens marknadsöversikt augusti 2025
Hurdan var marknadssituationen i augusti 2025? I översikten analyserade portföljförvaltarna för Sparbankernas Kapitalförvaltning investeringsmarknaden och den ekonomiska situationen.
Hurdan var marknadssituationen i augusti 2025? I översikten analyserade portföljförvaltarna för Sparbankernas Kapitalförvaltning investeringsmarknaden och den ekonomiska situationen.
I juli fick vi de första uppgifterna om den ekonomiska utvecklingen i olika regioner under årets andra kvartal. De berättade generellt att ekonomierna – återigen – har varit överraskande resilienta mot de högre tullarna och den osäkerhet som råder kring dem.
I euroområdet ökade ekonomin med 1,4 procent och i USA med 2 procent jämfört med året innan. Tillväxten i Kina uppgick till 5,2 procent. Tillväxten var starkare än väntat i alla områden. Även om tullarnas ekonomiska konsekvenser på kort sikt fortfarande är små, kommer tullarna på längre sikt sannolikt att försvaga den ekonomiska tillväxten. USA drabbas själv mest av tullarna, men även andra länder blir lidande. I handelskrig finns det sällan tydliga vinnare.
Osäkerheten lättade dock i juli när USA tecknade handelsavtal med många olika länder. För Finland är ett avtal som ingåtts med EU väsentligt. Enligt avtalet har tullavgifterna för de flesta varorna fastställs till 15 procent. Detta är en högre nivå än vad man ännu i början av sommaren förväntade sig, men ändå inte det värsta skräckscenariot.
Avtalet har ännu inte heller undertecknats och detaljerna är oklara, så den exakta tullnivån kan ännu inte anges. Men i vilket fall som helst kommer den att vara betydligt högre än innan Trump inledde sin linje med högre tullar. Detta är negativt med tanke på ekonomin.
Å andra sidan har företagen varit tvungna att agera med stor osäkerhet om tullarna i flera månader, så en minskad osäkerhet är en positiv faktor. Det är lättare att fatta investeringsbeslut om man har en liten uppfattning om tullarnas framtida nivå.
Till följd av ekonomiernas resiliens och de ingångna handelsavtalen höjde den internationella valutafonden IMF i juli sin prognos för tillväxten inom världsekonomin. Enligt IMF:s uppskattning kommer världsekonomin att växa med 3,0 procent i år och med 3,1 procent nästa år.
I Finland har den ekonomiska utvecklingen varit fortsatt svag under sommaren. Enligt preliminär statistik ökade Finlands BNP under årets andra kvartal med 0,5 procent från året innan, men låg kvar på samma nivå som föregående kvartal. Denna statistik kommer dock att preciseras under de närmaste veckorna.
I övrigt är budskapen om ekonomin lite motstridiga. Konsumenternas förtroende steg något, men är fortfarande på en ganska låg nivå. Även om räntorna har sjunkit och hushållens köpkraft ökar gör den globala situationen och osäkerheten på arbetsmarknaden konsumenterna försiktiga. Även om många får högre inkomster, placeras pengarna i besparingar och används inte för konsumtion.
Företagens förtroende har varit stabilt under sommaren, men ligger fortfarande under det långsiktiga genomsnittet. Företagen har reagerat ganska sansat på tullarna. Allmänt taget lider Finlands ekonomi för närvarande mer av en allmän brist på förtroende än av tullarna.
Henna Mikkonen
Chefsekonom vid Sparbanksgruppen
Aktiemarknaden utvecklades positivt i juli tack vare en resultatperiod som var starkare än förväntat och gradvisa framsteg i tullförhandlingarna. Aktieindexet MSCI World, som beskriver utvecklingen på världens aktiemarknader, steg med +4,0 procent mätt i euro. Av de viktigaste marknaderna gav USA den bästa avkastningen +4,8 procent och tillväxtmarknaderna +4,6 procent. Den svagaste avkastningen gav Norden -0,8 procent och Europa +0,7 procent.
Rapporteringen av resultatet för årets andra kvartal framskrider väl. Den viktade resultattillväxten för företagen i indexet MSCI World uppgick till +7,6 procent under kvartalet, men siffran förskönas av den exceptionellt starka tillväxten för några av de stora teknikbolagen. Den osäkerhet som tullförhandlingarna medför syns i företagsledningens kommentarer och särskilt inom industrin i form av uppskjutna beslut och avtagande aktivitet till följd av detta. Efterfrågan på artificiell intelligens har varit fortsatt stark och investeringarna fortsätter att öka, särskilt de amerikanska teknikbolagens resultattillväxt var starkare än väntat. Den stärkta valutan i Europa försvagade resultattillväxten avsevärt under kvartalet.
Under de senaste månaderna har marknadernas värderingsnivåer stigit och marknadsstämningen har förbättrats tydligt efter vårens korrigeringsrörelse. Trots den allmänna osäkerheten har företagens resultatförmåga varit på en god nivå. Slutet av året kommer dock att visa hur stor effekt tullkriget har på den totala efterfrågan.
Källa: Bloomberg & Sparbankernas kapitalförvaltning
Johan Hamström
aktieportföljförvaltare
Juli 2025 var händelserik på räntemarknaderna då den amerikanska tullpolitiken, centralbankernas beslut och ekonomiska data ökade volatiliteten. I USA steg räntorna på 10-åriga statsobligationer under månaden till 4,48 procent, vilket stöddes av starka ekonomiska data, såsom en starkare ekonomisk tillväxt än väntat. Den amerikanska centralbanken Fed höll räntorna oförändrade, men marknaden prissätter en nästan säker räntesänkning för september. Fed förväntas sänka styrräntan ytterligare två gånger i slutet av året till följd av att sysselsättningssiffrorna i juli blev klart svagare än väntat. I Europa behöll ECB inlåningsräntan på 2 procent och Tysklands 10-åriga räntor upplevde ett höjningstryck på grund av den stimulansinriktade finanspolitiken. Marknaden förväntar sig att ECB lämnar styrräntan på den nuvarande nivån på 2 procent. Storbritanniens räntor steg med +15,8 punkter. I Japan steg räntorna på långa 10-åriga statsobligationer till 1,60 procent, den högsta nivån sedan år 2008.
På företagslånemarknaden minskade risktilläggen för företagslån med hög kreditvärdering (investment grade) tydligt i enlighet med det allmänna positiva risksentimentet. Bland High Yield företagslån sjönk risktilläggen för de BB-klassificerade, säkraste lånen under månaden med 30 räntepunkter till 175, medan avkastningstilläggen för de mer riskfyllda B-klassade lånen sjönk med 20 räntepunkter till 300.
Källa: Bloomberg & Sparbankernas kapitalförvaltning
Mark Mattila
ränteportföljförvaltare
För att uppnå sparmålet behöver du inte nödvändigtvis flera olika placeringsobjekt. I själva verket är en lösning det mest effektiva valet för merparten av spararna. När riskvilligheten är korrekt fastställd motsvarar portföljen alltid risknivån enligt överenskommelse, och det uppstår inte några skattekonsekvenser av att portföljen balanseras. Dessutom behöver spararen inte själv oroa sig för att medlen placeras på olika marknader i olika marknadssituationer. Detta tar portföljförvaltaren hand om och spararen kan fokusera på de saker som är viktiga för hen. Medlen har också i stor utsträckning diversifierats till internationella värdepappersmarknader i varje situation och risken för kapitalförlust är liten.
Vi vill göra sparande och placering ännu enklare. Med Sparbankens lösningsfonder Måtta, Hyfs, Djärvhet och placeringsfonden Aktie Världen kan man komma i gång med bara 10 euro. Detta möjliggör ett kontinuerligt sparande för allt fler och sänker tröskeln för att börja ett regelbundet fondsparande, till exempel för sitt eget barn eller barnbarn.
Sparbankens tre lösningsfonder och Aktie Världen ger goda förutsättningar för att bygga en lämplig investeringsportfölj. Fonderna placerar i både fonder och ETF:er enligt sin riskprofil.
Sparbanken Måtta är en lösningsfond med betoning på ränteplaceringar som lämpar sig för den försiktiga placeraren. En femtedel av fondens placeringar görs i internationella aktier och resten fördelas över räntemarknaden.
Sparbanken Hyfs är en lösningsfond som drar nytta av ränte- och aktieplacerandets bästa sidor. Aktieplaceringarna är diversifierade globalt med fokus på Europa och USA. Ränteplaceringarna är mestadels i Europa och därför finns det ingen anledning att oroa sig för valutarisk.
Sparbanken Djärvhet är en aktiebetonad lösningsfond för placerare som tål en del risk. Majoriteten av fondens placeringar placeras på den globala aktiemarknaden och en femtedel av fonden fördelas huvudsakligen på de europeiska räntemarknaderna för att balansera fluktuationerna för portföljens marknadsvärde.
Sparbanken Aktie Världen är en placeringsfond som placerar sina tillgångar på aktiemarknaden globalt. Fondens placeringar genomförs huvudsakligen som direkta aktieplaceringar i stora bolag. Fonden lämpar sig för långsiktiga placerare som tål risker.
Portföljförvaltarna: Lassi Kallio (Måtta, Hyfs och Djärvhet) och Johan Hamström (Aktie Världen)
Reklam. Läs placeringsfondens faktablad innan du fattar slutgiltiga placeringsbeslut. Fonderna förvaltas av Sp-Fondbolag Ab.
Mark Mattila, Mikko Rautiainen, Evgeny Artemenkov, Anders Pelli, Virve Valonen, Petteri Vaarnanen, Lassi Kallio, Olli Tuuri, Johan Hamström.